неділя, 19 січня 2014 р.

Як після вибуху виглядає супернова

Фото: НАСА
Астрономам з Гарвард-Смітсонівського центру астрофізики вдалось зафіксувати дивовижне явище: вони сфотографували, як виглядає наднова під назвою Тихо через сотні років після вибуху.

Виявилось, що на її місці й далі відбуваються цікаві процеси, а в рентгенівському світлі можна навіть побачити залишки вибуху — матеріал, розпорошений навкруги, продовжує світитись. 

Астрофізики виявили, що після вибуху з’являлась зворотна ударна хвиля, завдяки якій залишки матеріалу на його місці нагріваються та випускають ультрафіолетове випромінювання, яке і вдалось сфотографувати. 


Наднова Тихо з’явилась в результаті вибуху білого карлика, вважають вчені. Він був настільки потужним, що часточки кремнію та заліза були розпорошені навкруги зі швидкістю 5000 км/с. 

Навіть зараз ударна хвиля від потужного вибуху і далі рухається простором всесвіту зі швидкістю, що перевищує швидкість звуку в 300 разів. А швидкість зворотної ударної хвилі після вибуху була спочатку в 1000 разів більшою за швидкість звуку. 

Що цікаво, група вчених на чолі з Хіроя Ямагучі виявила, що електрони на місці вибуху наднової нагріваються досі. Чому це відбувається, вчені пояснити не можуть, але вже планують дослідити, чи спостерігається такий самий ефект в інших наднових. 

Вибух наднової Тихо був описаний в 1572 році данським астрономом Тихо Браге. Поява такого явища на небі приголомшила людей, які вважали, що небеса є незмінними. Протягом року яскраву супернову можна було побачити на небосхилі. 

Немає коментарів:

Дописати коментар